درب های اتوماتیک چطور کار می کنند؟

نحوه عملکرد درب اتوماتیک

درب های اتوماتیک یکی از بهترین اختراعات مدرن می باشند، همه ما تجربه استفاده از درب های اتوماتیک را داریم، زمانیکه می خواهیم از آنها عبور کنیم بطرز شگفت آوری و بدون نیاز به کنترل ما باز و بسته می شوند.ساختار درب های اتوماتیک به نحوی است که ورود و دسترسی را از طریق فن آوری های خودکار(اتوماتیک) محدود کنند.

درب های اتوماتیک انواع مختلفی دارند.انواع درب اتوماتیک مثل درب هایی که بصورت چرخشی لغزشی یا حرکتی باز می شوند.هدف اصلی از درب های اتوماتیک ساده سازی ورود و خروج افراد یا اشیا است، اما استفاده از این نوع درب ها فواید دیگری نظیر کنترل فضای فیزیکی،مسدود کردن ورود باد و سرما به ساختمان،و یا بعنوان مانعی برای سروصدا دارد.برخی دربهای اتوماتیک دارای مکانیزم قفل اتوماتیک هستند که از طریق اسکن کارت شناسایی یا کارت مربوط به ورود و خروج و یا از طریق اسکن اثر انگشت درب را باز می کنند.

درب های اتوماتیک بصورت معمول و رایج در ساختمان های و مراکز اداری و خرید کاربرد دارند.

انواع سنسورهای درب اتوماتیک

آیا تاکنون فکر کرده اید که این درها به چه صورت باز و بسته می شوند و چگونه وقتی به آنها نزدیک می شوید شما را شناسایی می کنند و باز می شوند؟

 

سنسورهای چشمی و حرکتی

درب های اتوماتیک بوسیله سنسورهایی که دارند افراد را شناسایی می کنند.انواع مختلفی از سنسورها وجود دارند که می تواند در این درب ها مورد استفاده قرار گیرد بیشتر دربها با دو نوع سنسورهای چشمی یا سنسورهای تشخیص حرکت کار می کنند، این سنسورها که در دو طرف درب قرار می گیرند با شناسایی افراد، مکانیزم باز و بسته کردن درب را انجام می دهند.درب های اتوماتیک بیشتر در محیطهای صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرند تا ورود و خروج افراد بخصوص افراد معلول را آسان تر کنند.

سنسور فشار

یکی دیگر از انواع سنسور درب های اتوماتیک سنسور فشار است. این حسگر ها با اعمال فشار به آنها فعال می شوند. این نوع دربها با استفاده از یک منطقه بزرگ که در جلو و پشت و درب قرار می گیرد بعنوان یک مقیاس وزن عمل می کنند و اگر وزنی بیش از حد وزن مجاز روی سنسورها قرار گیرد درب باز می شود. همچنین سنسورهای فشار می توانند بعنوان سنسور ثانویه در درب های اتوماتیک مورد استفاده قرار گیرند به نحوی که اگر سنسو راولیه آسیب ببیند سنسور فشار فعال می شود.

سنسور مادون قرمز

نوع دیگر سنسورها سنسور مادون قرمز است.سنسور مادون قرمز با استفاده از فن آوری مادون قرمز برای باز کردن درب مورد استفاده قرار می گیرد این سنسورها قادر به تشخیص تغییر درجه حرارت نیز می باشند و وقتی دمایی نزدیک به دمای بدن یک انسان را حس می کنند درب را باز می کنند، سنسورهای مادون قرمز معمولا بعنوان حسگر اولیه در سیستم دربهای اتوماتیک مورد استفاده قرار می گیرند.

 

مکانیزم باز و بسته شدن درب اتوماتیک به چه صورت است؟

  • سنسورهای حرکتی یا نوری به یک درایو الکترونیکی که مکانیزم باز و بسته شدن را کنترل می کنند مجهز می باشند..این سیستم از طریق چرخ دنده یا یک درایو کمکی به پنل ها درب اتوماتیک متصل شده است.دربهای اتوماتیک کشویی با استفاده از غلطکی که بصورت سراسری به درب متصل است به درب اجازه می دهد بصورت اسلایدی باز و بسته شود.
  • برخی دیگر از دربها که در بهای کنترلی نام دارند بوسیله انسان باز و بسته می شوند این نوع دربها با استفاده از کنترل توسط انسان باز و بسته می شوند. در بهای گاراژها از این نوع دربها می باشند. وقتی درب سیگنال درست را از راه دور دریافت می کند باز می شود این سیگنالها باید در یک فرکانس خاص تنظیم شوند .