درب داخلی ساختمان

1400/10/17 15:17:28

درب (در) داخلی ساختمان

درب داخلی چیست؟

اصولاً درب برای جدا ساختن دو فضا از هم به منظور حفظ حريم خصوصي و ايمني ، عايق حرارتي و صوتي و ... استفاده می شود،در اصطلاح از دری که داخل ساختمان یا درون یک واحد آپارتمان قرار گیرد به عنوان درب (در) داخلی یاد می شود.

www.karako-co.com

انواع درب داخلی

 

درب های داخلی را از چند نظر می توان دسته بندی نمود:

  1. درب چوبی سه لا چینی : این نوع درب از کلاف چوب روس (چوب درخت کاج) به صورت فاق و زبانه و یا میخ و پرچی می باشد که دو لایه چوب سه لایی به عنوان روکش و نمای درب آن را احاطه می کنند.این درب ها در برابر رطوبت آسیب پذیری زیادی دارند و برای استفاده در سرویس بهداشتی یا حمام توصیه نمی شوند

  2. درب های HPL:این درب ها نیزاز کلاف چوب روس و روکش HPL بهره می برند. HPL درواقع یا لایه MDF(فیبر با چگالی متوسط) با ضخامت 3 میلیمتر است که روکشی رنگی و شکننده(HPL) دارد، از این حیث در بازار از آنها به "درب بدون نیاز به رنگ" یاد می شود اما در واقع این یک ضعف می باشد چرا که لبه های درب به صورت چوب بدون رنگ باقی می ماند و این امر باعث پوسیدگی سریع درب در برابر رطوبت می شود.

  3. درب تمام چوب : این درب ها معمولاً تماماً از چوب روس و بسیار زیبا و دکوراتیو می باشند چرا که از طراحی های زیبا و ظاهر چوب طبیعی بهره می برند. فضای درونی خالی ندارند به همین دلیل نسبتاً سنگین هستند . این نوع درب کمی گران تر از انواع دیگر درب چوبی است و هزینه آن در بازار بر خلاف انواع دیگر که لنگه ای فروخته می شوند بر اساس مساحت محاسبه می شود در عین حال مقاومت خاصی در برابر رطوبت ندارند.             www.karako-co.com

  4. درب های HDF: این نوع درب نیز از کلاف چوب روس به صورت فاق و زبانه ای ویا میخ و پرچ ساخته می شوند که توسط دو لایه HDF(فیبر با فشردگی زیاد) که زیبایی خاصی دارند احاطه می شود. فضای بین دو لایه HDFبه وسیله شبکه لانه زنبوری (هانیکام –HONEYCOMB) و یا چوب پر می شود.با توجه به فشردگی HDF این نوع درب ها قابلیت رنگ شدن دارند.به دلیل آمده(فشردگی HDF و عدم نفوذ رطوبت زیاد) و رنگ شدن این درب ها ، مقاومت نسبتاً خوبی در برابر رطوبت به خصوص در سرویس بهداشتی و حمام دارند.لایه های HDF خود حریق می باشند به نحوی که در آتش سوزی (حداقل تا 20 دقیقه) شعله ور نمی شوند. ظاهر این درب ها با توجه به نوع روکش و رنگ های خاص آن بسیار زیبا می باشند .برخی مواقع از این درب ها به عنوان درب آمریکایی یاد می شود.

  5. درب های MDF: سازه و کلاف داخلی این درب ها نیز از چوب روس است که از دو روکش MDF(فیبر با فشردگی متوسط) بهره می برند که ما بین آنها با پلی استایرن ( اصطلاحاً یونولیت) تزریقی پر می شود.با توجه به فشردگی کم MDF این درب ها قابلیت رنگ شدن ندارند چرا که رنگ به درون MDF نفوذ می کند به همین دلیل برای جلوه دادن به درب پس از ساخت یک لایه رنگی (PVC)روی درب پرس می شود. همانطور که می دانیم لایه های MDF (به علت فشردگی متوسط) در برابر رطوبت بسیار آسیب پذیر هستند اما تا هنگامی که لایه PVC روی درب سالم باشد و رطوبت به درون درب نفوذ نکند درب سالم می ماند علی هذا استفاده از دربMDF در مکان های مرطوب توصیه نمی شود.                             www.karako-co.com

  6. درب های ABS:این درب ها از هسته چوبی بهره می برند که پس از ساخت دو لایه پلیمری(پلاستیکی) روی درب چسبانده می شود. این درب ها به این دلیل که ظاهری پلاستیکی و براق دارند مورد استفاده دکوراتیو ندارند اما به دلیل ضد آب بودن در برای مکان های مرطوب چون سرویس بهداشتی ،حمام ها ،استخر ها توصیه می شوند.

  7. درب های پلی وود: جنس این درب ها از ترکیب چوب و ترموپلاستیک (POLY WOOD) می باشد که از آن به عنوان چوبپلاست یا WPC نیز یاد می شود.نخستین استفاده تجاری پلی وود توسط شرکت رولزرویس و به عنوان دسته دنده خودرو بوده.درب هایی از این جنس صد در صد ضد آب هستند و به واسطه ابزار CNC طرح های نا محدودی دارد.درب های WPC قابلیت رنگ پذیری و یا پوشش با PVC را دارند.این در ها بواسطه هزینه نسبی زیادی که دارند (هنگام نگارش این مطلب) اغلب در هتل ها و بیمارستان ها مورد استفاده دارند.

امید است مطالب آمده مفید واقع گردد بنابراین در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر با شرکت کاراکو تماس حاصل فرمایید.

www.karako-co.com