معرفی درب تمام چوب و تفاوت ان

معرفی درب تمام چوب و تفاوت ان

1400/10/17 15:17:31

تفاوت ها و معرفی درب چوبی

درب چوبي عموما از يک چهار چوب چوبي، رکش و مجموعه اي مشبک که ميان درب را پر مي کند ساخته ميشود.

جنس چوب چهار چوب دربها مانند جنس رو کش و جنس شبکه داخلي متناسب با نوع درب ها هستند

در درب هاي چوبي نکته مهم روکش درب است و درب هاي چوبي با نام روکش هايشان شناخته ميشود، مثلا درب چوبي HDF به اين دليل HDF نام دارد که جنس روکش آن از HDF است

و به همين صورت درب هاي چوبي MDF, ملامينه و PVC, CNC

البته دربهاي چوبي ضد آب علاوه بر اينکه داراي روکش هايي هستند که با لايه هاي بيرنگ ضد آب پوشيده مي شوند، عمليات درز گيري و عايق سازي هاي ويژه اي نيز دارند تا درب کاملا و  به صورت طولاني مدت ضد آب شود.

تفاوت های درب های تمام چوب و چوبی

درب تمام چوب به درب هايي گفته مي شود که مانند درب هاي ضد سرقت که از هسته و بدنه ي فلزي ساخته مي شوند و درب هاي اتاق ها که ترکيبي از مصنوعات چوبي و با هسته هايي عمدتا با فضا هاي باز ساخته مي شود.

درب هاي تمام چوب تماما از جنس چوب بوده و به همين دليل از استحکام، زيبايي و قيمت بالاتري نسبت به درب هاي اتاق يا ضد آب برخوردارند.

اين مدل درب ها پس از ساخت با لايه هاي رنگ (و بيرنگ) پوشش داده مي شود تا در برابر رطوبت مقاوم تر شوند.

درب هاي تمام چوب در صورتي که از چوب مناسب ساخته شوند از استحکامي بالا در حد درب هاي ضد سرقت برخوردار خواهند بود

انواع ورق های چوبی، ورق MDF

يکي ديگر از ورق هايي که در ساخت درب چوبي از آن بهره گرفته مي شود ورق هاي MDF با وزن بين 650 تا 800 کيلو گرم براي هر متر مکعب است.

اين ورق ها از استحکام و دوام بيشتري نسبت به ورق هاي LDF برخوردارند و در ضخامت هاي مختلف براي توليد درب چوبي با روکش MDF، روکش CNC و ... استفاده مي شود.

MDF به خودي خود رنگ چوب داشته و در برابر رطوبت ضعيف مي باشد. به همين دلايل برروي MDF حتما با پوششي از رنگ و يا ورقه هاي نازک پوشيده و محافظت مي گردد.

ورق های چوبی، ورق LDF

ال دي اف( LDF ) يا  : Low   Density  Fiberboard

ورق چوبي LDF با وزن مخصوص حدودا 600 کيلوگرم بر متر مکعب جهت استفاده در مواردي که نياز به استحکام بالا وجود ندارد عرضه مي شود.مانند ساخت پروفيل هاي تزئيني ،ساخت حايل هايي که وزني تحمل نميکنند و ...

اين ورق ها در صنعت ساخت درب چوبي کاربردي ندارند چون داراي استحکام کمي هستند و براي درب چوبي قابل استفاده نيستند، البته در گذشته از اين نوع ورق ها براي توليد شبکه هاي مياني درب هاي چوبي استفاده ميشد.